Лікування карієсу

Лікування карієсу

Карієс- це інфекційне захворювання твердих тканин зуба. Причиною найчастіше є бактерії роду стрептококу. 

Основним джерелом походження карієсу зубів є твердий та м’який наліт. При довготривалому знаходженні м’якого нальоту на поверхні зуба бактерії з якого він складається починають виділяти продукти розпаду їхньої життєдіяльності, основними компонентами яких є концентровані кислоти ( найбільш сильною є піровиноградна кислота яку, якраз, виділяють стрептококи роду мутанс). 

При довготривалому знаходженні м’якого нальоту він поступово поглинає мінеральни компоненти з їжі та слюни, і з часом створює навколо себе тверду оболонку, яка і стає зубним каменем. Його почистити в домашніх умовах не є можливим, тільки лікар-пародонтолог маючи професійне обладнання може якісно це зробити. 

Зубний камінь збирається найчастіше в заглибленнях на жувальній поверхні та у ділянках біля ясен. Ці зони вважаються найуразливішими у зубі, оскільки вони мають найтонший шар емалі, який є єдиною захисною оболонкою від потрапляння мікроорганізмів у середину зуба. 

Карієс поділяють по стадіям процесу та по глибині ураження.

Симптоми і стадії карієсу

Переважна більшість пацієнтів, у яких лікар на прийомі діагностує карієс, навіть не підозрювали про наявність проблеми. Каріозний процес може розвиватись безсимптомного роками. 

По стадіям карієс поділяють на

  • Гострий карієс
  • Хронічний карієс
Лікування карієсу

Гострий карієс є основною проблемою з якою зустрічається лікар терапевт у повсякденній практиці. Єдиним раціональним лікування такого роду карієсу є препарування (випилювання) уражених тканин да рівня здорових, та закриття порожнини герметичним матеріалом. Найкращим на сьогодні матеріалом є фотокомпозит з сучасними адгезивними системами, які хімічно поєднують фотополімерну реставрацію з внутрішніми тканинами зуба.

Хронічний карієс- це рідкісне явище, оскільки для його утворення потрібен цілий ряд умов. Якщо дивитись біологічно- хронічний карієс- це захисна реакція пульпи (судинно-нервового пучка). Мета цього уповільнити розповсюдження мікроорганізмів по внутрішнім твердим тканинам зуба, та унеможливити процес враження самої пульпи. 

Для цього виробляється замістний дентин, який перетворює навколопульпарні тканини у дуже щільну скловидну масу, в якій немає біологічних тканин, які є джерелом живлення мікроорганізмів, та заміщення найближчих частин нерву цією тканиною. При наявності хронічного карієсу, для пацієнта це вдача, оскільки це є природною захисною реакцією.

Жоден лікар та препарат допоки не досяг кращих результатів в лікуванні карієсу аніж своє тіло.

По глибині ураження карієс поділяють на:

  •  Початковий карієс (стадія плями)
  •  Поверхневий карієс (наявність порожнини у межах емалі)
  •  Середній карієс (порожнина досягає рівня переходу емалі у     дентин)
  •  Глибокий карієс (порожнина досягає найглибших частин дентина та знаходиться безпосередньо навколо пульпи)

Карієс в  стадії плями це часте явище. Початкове враження має світлий (молочний) колір, та пацієнти часто просто не звертають уваги на нього. Симптоми в цій стадії відсутні, окрім візуальних.

Лікування даного типу карієсу можу бути тільки препарування, остільки первинне ураження – це все одно є мікробне проникнення емалі. Всі інфіковані тканини мають бути усунуті.

caries-treatment

Поверхневий карієс– це процес в товщі емалі. Бессимптомный. Зовні виглядає як пляма, світлого або світло-коричневого кольору. Відрізняється від початкового тим, що уражені тканини легко забираються ручними інструментами, або наявність візуальної шершавості тканин.

Початковий карієс– це процес на поверхні емалі. Безсимптомний. Виглядає як пляма білого або молочного кольору. Не знімається при інструментації ручними інструментами.

Середній карієс часто буває безсимптомним, або пацієнт можу відмічати легке подразнення від холодного та гарячого, який швидко проходить. Зовні порожнину не видно, але можливо побачити потемніння частини зуба, якраз з яким найчастіше звертаються пацієнти. 

Глибокий карієс– це процес який потребує більш уважного препарування, оскільки великі ризики вскривання пульпи. При глибоких карієсах завжди доцільно використовувати біологічний прокладковий матеріал з вмістом кальцію, для захисту нерву,  та створення передумов для стимулювання природної захисної реакції пульпи виділенням захисного дентину.

Поговоримо про симптоми, за якими пацієнт сам може розпізнати карієс на зубах:

  • Дискомфорт при вживанні солодкого, кислого, біль при попаданні на зуб холодної, гарячої їжі, який швидко проходить
  • Язиком відчувається шорсткість емалі;
  • Поява на емалі білих або темних плям, чорних крапок.
  • Застрягання їжі між зубами
  • Якщо при використанні зубної нитки вона волокна або рветься, це може бути ознакою розвитку каріозного процесу на бічній поверхні зуба.

Якщо ви помітили будь-який з наведених симптомів, слід записатися на консультацію до стоматолога.

Несвоєчасне звернення до лікаря може призвести до ускладнень карієсу, а саме 

  •  Пульпіт – запалення пульпи ( пульпа – це нерв, що живить зуб).
  •  Періодонтит – запалення тканин періодонта (зв’язка зуба).
Профілактика карієсу
Послугу надають

Що робити для профілактики карієсу?

Рекомендації стоматологів:

  • чистка зубів щоранку і перед сном, тривалість процедури повинна бути не менше 2 хвилин;
  • використання зубної нитки, йоржиків для чищення та видалення залишків їжі в вузьких міжзубних проміжках;
  • професійна чистка зубів в стоматології кожні 3-6 місяці.

Лікування карієсу

Після постановки діагнозу починається лікування карієсу. Під анестезією (місцеве знеболення тканин або простими словами укол) забираються уражені карієсом тканин.  Все це відбувається виключно під мікроскопом, аби досягти максимальної точності.

Далі одягається спеціальний платок- кофердам, який захищає зуб від потрапляння слини, що зменшує ризики утворення вторинного карієсу. Далі наноситься спеціальний гель на зуб, який потім змивається, потім наносять стоматологічний клей і далі пошарово вноситься пломбувальний матеріал, кожна порція якого ретельно засвічується фотополімерною лампою.

Після постановки пломба полірується та пришліфовується. Обов’язковим етапом лікування карієсу є фотопротокол, де показується яким виглядам зуб до, під час та після втручання.

Лікування карієсу всіх типів

Альтернативні методи лікування карієсу

Сьогодні існують альтернативні методи лікування карієсу

  • Імпрегнаційний метод
  • Порошковий метод лікування
  • Лікування лазером

Імпрегнаційним метод– це лікування карієсу за допомогою рідин, які дифундують у товщу емалі та заміщують собою уражені тканини. Цей метод є дійсним тільки при початковому карієсі оскільки дифундування спеціальних рідин може бути на незначну товщину. Цей метод не підходить для лікування Поверхневого та глибших карієсів, оскільки він(метод) не прибирає основний фактор- мікробне зараження твердих тканин.

Порошковий метод лікування ( Апаратом Sandblaster або інші) можливий тільки як додатковий до методу видалення тканин алмазними борами або лазером. Сили апарату недостатньо для видалення потенційно ураженої емалі, та відсутність селективного методу видалення ураженого дентину не дозволяють говорити про якість даного методу.

Лазер у стоматології це наступний крок у лікуванні карієсу а також різного виду хірургічних та ендодонтичних робіт. Дентальний лазер має можливість видалення виключно уражених тканин при збереженні повністю цілих. Тобто ідеально селективне лікування зуба. Лазер має різні програми для кожного з різновидів дефектів та підлаштовується під кожен з типів тканин, що критично важливо для збереження нерву(пульпи) та  методу вітальної терапії. Для лазерного методу виключенням є ортопедичне лікування.

Правильний підхід при лікування біль-якого з видів карієсу є найкращим різновидом попередження розвитку запалення нерву та ускладнень у вигляді періодонтитів.

Цей підхід включає в себе правильну ізоляцію зуба системою кофердам, використання правльних борів, або в кращому випадку стоматологічного лазеру. Розуміння при яких умовах ми обираємо той чи інший матеріал, та коли ми можемо відновити зуб фотокомпозитом, а коли вже доцільно використати керамічну реставрацію.

І особливо на сьогоднішній день правильно лікувати карієс в буль-якій стадії без використання операційного мікроскопу  – неможливо!

До лікування

До лікування

В процесі препарування

В процесі препарування зубів

Після лікування

Після лікування карієсу

Автор статті
Махиня Валерій Валентинович

Медичний директор, лікар-гнатолог, лікар-ортопед.

Досвід роботи 14 років

БАЖАЄТЕ ЗАПИСАТИСЯ НА ПРИЙОМ
Надішліть заявку та ми підберемо для вас найкращий час

    Залишити відповідь

    Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

    0 0 голосів
    Рейтинг статті
    Підписатися
    Сповістити про
    guest
    0 Коментарі
    Вбудовані Відгуки
    Переглянути всі коментарі
    0
    Ми любимо ваші думки, будь ласка, прокоментуйте.x